Dokážeme myslet, než klikneme?

Na konci dubna naši školu navštívili studenti druhého ročníku oboru Bezpečnostně právní činnost. Tuto specializaci je možné v našem okolí studovat na SOŠ a SOU Dubno, takže nebylo překvapením, že dva z celkově šesti průvodců pětačtyřicetiminutových programem byli absolventi naší školy. Svým bývalým mladším spolužákům ze současných šestých tříd zajímavou formou představili nástrahy, které s sebou přináší dnešní moderní doba. Ta je kromě pozitivních efektů bohužel plná i nežádoucí elektronické komunikace, nástrah spojených s internetovým bankovnictvím, podvodných SMS či kyberšikany. 

A co jsme si z besedy měli odnést? Třeba to, že jednoduchá hesla do e-mailů i profilů na sociálních sítí mohou potenciální škůdci prolomit lusknutím prstů (a někteří z nás si určitě hned ten den odpoledne svá hesla změnili na mnohem sofistikovanější kombinace) nebo pokud si nebudeme jistí něčím, co souvisí s elektronickou komunikací, máme se raději zeptat někoho, kdo je zkušenější a znalejší. Ale také už umíme sami poradit například svým prarodičům, aby sami nebyli lapeni do všelijakých pastí a nástrah.

Sečteno a podtrženo – buďme obezřetní, protože ne vše, co se na těch internetech objevuje, nemusí být pravda, a naopak může mít za úkol nám škodit. A přece nikdo nechce přijít ani o své soukromí, ani o peníze.

Jan Novotný